organizacja imprez okolicznościowych mazury Wiele osób twierdzi, że Tomaszowa chmury nie opuszczają, ale będąc tam wcale tego nie zauważamy. Tomaszów to jedno z takich miast, do którego bardzo chętnie się wraca. Nie ma tu zbędnego zgiełku, ale zarazem w mieście nie można się nudzić. Z chęcią przyjeżdżają tu turyści, którzy chcą spędzić urocze chwile na łonie natury na Roztoczu, ale nie chcą się rozstawać z wygodami miasta. Tomaszów jest miastem, które nie przytłacza i ma fantastyczną atmosferę. Bardzo często goszczą tutaj turyści w drodze do Lwowa. Wycieczki robiąc sobie wypoczynek z chęcią zwiedzają okolice Rynku i najważniejsze zabytki. Każdy chętnie je też lokalny posiłek w tutejszych restauracjach.

Kategorie

Ciekawa historia Tomoaszowa

41Powstanie Tomaszowa Lubelskiego datuje się na pierwsze lata XVII wieku a wszystko to za sprawą Jana Zamojskiego, który postanowił założyć miasto nad rzeką Sołokiją. Początkowo miasto nosiło nazwę Jelitowo, ale już po kilku latach w 1613 roku zmieniono nazwę na Tomaszów (ta nazwa pochodzi najprawdopodobniej od Tomasza Zamojskiego, dzięki któremu miasto w późniejszym czasie uzyskało prawa miejskie).
Miasto szybko się rozwijało, a to głównie dzięki szlakowi handlowemu, który przechodził przez Tomaszów. Wszystko to sprawiło, że miasto uzyskało doskonałe połączenia na południowy- wschód. Wraz z prawami miejskimi miast dostało również przywilej składowania soli. Miasto szybko się rozrastało i już w 1930 roku liczyło sobie tysiące mieszkańców, które zrzeszały się w pojawiających się nowych cechach rzemieślniczych.
Wszystko to niestety załamało się już w połowie XVII wieku w wyniku potopu szwedzkiego a także powstania Chmielnickiego. Dodatkowo w tym okresie występowały liczne epidemie, które w znacznej mierze spowodowały dużą wymieralność mieszkańców. Losy Tomaszowa później toczyły się jeszcze gorzej, po śmierci Jana Zamojskiego wszczęto spór o przejęcie miasta. W dalszych konsekwencjach doprowadziło to do jego splądrowania. To całkowicie zatrzymało wzrost miasta.
W późniejszych latach los Tomaszowa niestety nie uległ poprawie. Po rozbiorach miasto znalazło się po stronie austriackiej, która, jak wiadomo, niezbyt dbała o rozwój polskich miast. Tuż po pierwszym rozbiorze w mieście wybuchł ogromny pożar, który dokonał ogromnych zniszczeń. Wielu władców próbowało przywrócić miastu świetność z początków jego istnienia, jednak działania były bezskuteczne, w większości za sprawą nieprzychylnej historii. W kolejnych latach Tomaszów znajdował się pod jurysdykcją Księstwa Warszawskiego czy Królestwa Kongresowego. Tomaszów próbował swych sił jako producent fajansów. Miasto stało się znane z tych wyrobów i doceniano wyrobu także za granicą. Niestety późniejsze wydarzenia historyczne przerwały dobrą passę w produkcji fajansów.
W trakcie powstań XIX- wiecznych miasto było niezwykle istotne dla powstańców, stąd próby przejmowania go. Na krótko udało się tego dokonać powstańcom styczniowym, ale w konsekwencji skończyło się to zabiciem wielu mieszkańców i zniszczeniem miasta. Każde w powstań odcisnęło swój ślad w historii miasta.
Po I wojnie światowej do wyzwolonego miasta przybył Józef Piłsudski. Dzięki odzyskanej wolności miasto zaczęło wracać do swoich tradycji i postawiło na rozwój. Udało odbudować się wszystkie zniszczenia i przywrócić świetność miastu. W trakcie lat międzywojnia wydawano w Tomaszowie gazetę lokalną o tytule „Ziemia Tomaszowska”.
Niestety przyszła II wojna światowa, w trakcie której Tomaszów nie miał tyle szczęścia. Miasto było pod okupacją niemiecką, w trakcie której wymordowano połowę ludności. Po zakończeniu wojny zabrano się za odbudowę miasta. W późniejszych latach zadbano także o dalszy rozkwit miasta. Prace uświetniające Tomaszów Lubelski trwają do dzisiaj.