www.qbic-re.pl Wiele osób twierdzi, że Tomaszowa chmury nie opuszczają, ale będąc tam wcale tego nie zauważamy. Tomaszów to jedno z takich miast, do którego bardzo chętnie się wraca. Nie ma tu zbędnego zgiełku, ale zarazem w mieście nie można się nudzić. Z chęcią przyjeżdżają tu turyści, którzy chcą spędzić urocze chwile na łonie natury na Roztoczu, ale nie chcą się rozstawać z wygodami miasta. Tomaszów jest miastem, które nie przytłacza i ma fantastyczną atmosferę. Bardzo często goszczą tutaj turyści w drodze do Lwowa. Wycieczki robiąc sobie wypoczynek z chęcią zwiedzają okolice Rynku i najważniejsze zabytki. Każdy chętnie je też lokalny posiłek w tutejszych restauracjach.

Kategorie

Co trzeba zobaczyć w Tomaszowie Lubelskim?

Tomaszów Lubelski, niewielkie miasteczko położone we wschodniej części województwa lubelskiego, znane jest przede wszystkim jako baza wypadowa na Roztocze. Jednak warto przyjrzeć się bliżej samemu miastu i jego najważniejszym zabytkom.
Najlepiej zacząć jego zwiedzanie od Rynku. Nosi on nazwę Rynku Solnego a wzięło się to z faktu nadania mu przywileju składu soli. W części północno-wschodniej trudno nie zauważyć wieży budynku, który kiedyś był siedzibą straży pożarnej. Obecnie budynek został przebudowany i znajduje się w nim Państwowa Szkoła Muzyczna. Jej początki sięgają roku 1965, kiedy to powstało w Tomaszowie Lubelskim Społeczne Ognisko Muzyczne. Placówka ta doczekała się samodzielnej jednostki dopiero w roku 1984 i nadano jej dumnie brzmiącą nazwę Państwowej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia w Tomaszowie Lubelskim. Wracając do samego budynku, powstał on w 1907 roku, a zatem już ponad 100 lat temu. Początkowo służył jako remiza strażacka, oraz po wybudowaniu wieży w 1927 roku do obserwacji okolicy i alarmowania w przypadku pożarów. Pod koniec ubiegłego wieku obiekt gruntownie odnowiono dzięki czemu jest jedną z reprezentatywnych budowli miasteczka.
Kolejnym przykuwającym wzrok obiektem jest kościół pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Nie bez powodu uznawany jest za jeden z najcenniejszych zabytków w kraju. Został wybudowany z drewna, ale co bardzo interesujące, w stylu barokowym. Budowę tej trzynawowej i dwuwieżowej modrzewiowej świątyni ukończono w roku 1629. Największą uwagę przyciąga drewniany ołtarz z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem. Warto zapoznać się z dość burzliwą i niewiarygodną historią tego, koronowanego w 1994 roku, obrazu. Wspomnijmy choćby tylko fakt, iż w XVIII wieku opiekowali się nim ojcowie trynitarze. Mówiąc o tym zakonie należy podkreślić, że w dolnej części ołtarza tomaszowskiego kościoła znajdują się relikwie ich patrona, św. Feliksa. Ponadto w świątyni warto przyjrzeć się 6 ołtarzom bocznym. Poza ścianami kościoła stoi dzwonnica z XVIII wieku, oczywiście drewniana.
Kierując się na północ docieramy do okazałej cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy. Pierwsze informacje o świątyni prawosławnej w tym miejscu pojawiają się już w akcie lokacyjnym miasta z roku 1621. Niestety obiekt ten nie dotrwał do naszych czasów. Obecny budynek powstał ok. 1880 roku. Parafia prawosławna działała tam do okresu wojennego, by później przywrócić jej dawny charakter w 1957 roku. Aktualnie należy do niej grupa kilkudziesięciu osób z okolic miasteczka jak i samego Tomaszowa.
Wśród mijanych zabytków Tomaszowa Lubelskiego jest herbaciarnia, tzw. Czajnia. Znajduje się ona na rynku a zatem łatwo ją dojrzeć. Jest to piętrowy, drewniany budynek z końca XIX wieku. Jego struktura wzorowana była na domkach z północnej części Rosji a wzniesiony został z okazji koronacji cara Mikołaja II. Dzisiaj ciężko uwierzyć, że kiedyś mieścił się tu teatr a nawet dworzec autobusowy.
Jak widzimy, Tomaszów Lubelski jest bardzo atrakcyjnym miasteczkiem. Planując wakacje na Roztoczu nie można go pominąć w czasie rowerowej wycieczki.