tanie noclegi karpacz Warszawa Malaga loty Wiele osób twierdzi, że Tomaszowa chmury nie opuszczają, ale będąc tam wcale tego nie zauważamy. Tomaszów to jedno z takich miast, do którego bardzo chętnie się wraca. Nie ma tu zbędnego zgiełku, ale zarazem w mieście nie można się nudzić. Z chęcią przyjeżdżają tu turyści, którzy chcą spędzić urocze chwile na łonie natury na Roztoczu, ale nie chcą się rozstawać z wygodami miasta. Tomaszów jest miastem, które nie przytłacza i ma fantastyczną atmosferę. Bardzo często goszczą tutaj turyści w drodze do Lwowa. Wycieczki robiąc sobie wypoczynek z chęcią zwiedzają okolice Rynku i najważniejsze zabytki. Każdy chętnie je też lokalny posiłek w tutejszych restauracjach.

Kategorie

Drewniany kościółek w Tomaszowie Lubelskim

Tomaszów Lubelski jest głównie kojarzony z tym pięknym drewnianym kościółkiem, gdyż jest to jeden z najważniejszych zabytków (szczególnie w dziedzinie drewnianych budowli) w Polsce. Szczególne w tym kościele jest to, że w baroku postanowiono wznieść typową dla tej epoki świątynię z przepychem właśnie w drewnie. W 1910 r. chciano go rozebrać, na szczęście do tego nie doszło i możemy podziwiać ten piękny sakralny zabytek. Kościół pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny bardzo łatwo znaleźć w Tomaszowie, gdyż trafimy tam jedną z dróg prowadzących od Rynku. A kogokolwiek zapytamy jak tam iść to możemy być pewni, że każdy wytłumaczy nam drogę. Tomaszowianie są bardzo dumni, że właśnie w ich mieście znajduje się tak cenny zabytek.
Budowę Kościoła rozpoczęto już w 1627 roku. Na budowę kościoła wybrano drzewo modrzewiowe. Do powstania kościoła przyczynił się Tomasz Zamojski, któremu Tomaszowianie zawdzięczają prawa miejskie i najprawdopodobniej nazwę miasta. Kościół powstawał przez 2 lata. W 1727 roku świątynia została przebudowana a to za sprawą Michała Zamojskiego. Kościół ma aż trzy nawy i wybudowano dwie wieże. Na chórze można zauważyć dawny herb rodu Zamojskich, którzy wspaniale wpisali się na karty zarówno tego kościoła jak i całego miasta.
Część wyposażenia kościelnego, które do dziś możemy podziwiać, pochodzi najprawdopodobniej z kościoła trynitarzy (wnioski wyciągnęli znawcy sztuki sakralnej, gdyż trynitarze w bardzo charakterystyczny sposób dekorowali swoje świątynie).
Do świątyni przybywają pielgrzymi, którzy chcą skorzystać z łask, jakie niesie ze sobą obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem znajdujący w samym centrum ołtarza. Obraz jest niezwykle piękny i powstał już około roku 1650. Przedstawia Matkę Bożą, która trzyma na rękach maleńkiego Jezusa, w prawej zaś dłoni ma szkaplerz. Z obrazem tym związana jest ciekawa legenda, choć większość pielgrzymów wierzy, iż ta historia wydarzyła się naprawdę. Obraz ten powstał na zlecenie trynitarzy, którzy umieścili go w swojej kapliczce. W trakcie potopu szwedzkiego postanowiono całkowicie zniszczyć ten obiekt. Tak też się stało, Szwedzi spalili kapliczkę, ale jeden z nich zabrał obraz ze sobą (podobno włożył ją pod siodło). Obraz jednak w żaden sposób nie przydał się Szwedowi i po przebyciu niewielkiego odcinka drogi porzucił go. Obraz Matki Bożej Szkaplerznej odnalazły potem mieszkanki Tomaszowa, które się nim zaopiekowały. W późniejszych latach obraz wędrował i przechowywano go w różnych miastach, był między innymi w Zamościu i Lwowie. Po wojnie polsko- tureckiej obraz Matki Bożej Szkaplerznej na stałe powrócił do Tomaszowa Lubelskiego. Zaopiekowali się nim oczywiście trynitarze, którzy umieścili obraz w tzw. „kościele na piasku”. Jednak wkrótce po tym ich zakon uległ kasacji i obraz już na stałe przeniesiono do drewnianego kościółka, w którym przebywa do dziś. W 1994 roku koronowano obraz.
Cenną relikwią kościoła są szczątki Św. Feliksa, który był patronem trynitarzy. Warta uwagi jest także XVII- wieczna dzwonnica.