Wiele osób twierdzi, że Tomaszowa chmury nie opuszczają, ale będąc tam wcale tego nie zauważamy. Tomaszów to jedno z takich miast, do którego bardzo chętnie się wraca. Nie ma tu zbędnego zgiełku, ale zarazem w mieście nie można się nudzić. Z chęcią przyjeżdżają tu turyści, którzy chcą spędzić urocze chwile na łonie natury na Roztoczu, ale nie chcą się rozstawać z wygodami miasta. Tomaszów jest miastem, które nie przytłacza i ma fantastyczną atmosferę. Bardzo często goszczą tutaj turyści w drodze do Lwowa. Wycieczki robiąc sobie wypoczynek z chęcią zwiedzają okolice Rynku i najważniejsze zabytki. Każdy chętnie je też lokalny posiłek w tutejszych restauracjach.

Kategorie

Kategoria 'Zabytki'

Tomaszów i zabytki

51Bogata historia miasta sprawiła, że w mieście możemy odnaleźć wiele ciekawych śladów historii. Miasto bardzo dba o odnowę tych zabytków, co jest niezwykle cenne, szczególnie patrząc na historię miasta. Wielokrotnie miasto było niszczone w wyniku ataków najeźdźców lub w wyniku pożarów. Takie sytuacje działy się wielokrotnie, najpierw w czasie potopu szwedzkiego, powstania Chmielnickiego, a potem w wyniku XIX- wiecznych powstań a także obydwu wojen światowych. Wszystko to w znacznej mierze wpłynęło na wygląd miasta i ilość zabytków tu występujących. Wiele z nich wpisanych jest do rejestru zabytków.
Przede wszystkim chronionym zabytkiem w Tomaszowie jest sam układ urbanistyczny. Jest to typowy XVII- wieczny układ miasta, który do tej pory jest przestrzegany. Konserwator zabytków dba o to, aby budując nawet najnowocześniejsze budowle zachować pierwotny charakter tego pięknego miasta.
Najstarszym i jednocześnie najciekawszym zabytkiem jest drewniany kościółek pochodzący z 1627 roku. Kościół ma wezwanie: Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny. Oczywiście był on jeszcze kilka razy przebudowywany, ale i tak wchodząc do niego poczujemy zapach wielowiekowej historii i tradycji miasta. W ołtarzu znajduje się zabytkowy obraz Matki Bożej Szkaplerznej. W pobliżu znajduje się zabytkowa dzwonnica i stary cmentarz. Zwiedzając Tomaszów nie można pominąć tego kościółka.
Obok kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny istnieją dwa inne, jednak przedstawiają one współczesną sztukę sakralną. W Tomaszowie Lubelskim znajduje się także piękna cerkiew prawosławna. Zbudowano ją pod koniec XIX- wieku. Warto zobaczyć to miejsce, szczególnie turyści nieznający religii prawosławnej są ciekawi jak taka świątynia wygląda od wewnątrz.
Tomaszów Lubelski może się poszczycić także kilkoma zabytkami użytkowymi, które spełniają obecnie jakieś funkcje, choć często zupełnie inne niż te, dla których zostały wybudowane. Jest to m. in. willa, w której obecnie mieści się tomaszowski sanepid, wspaniały Budynek Wydziału Powiatowego Sejmiku Tomaszowskiego, w którym obecnie odnajdziemy Urząd Stanu Cywilnego. Ciekawym zabytkiem jest także przepiękny grobowiec z przełomu XIX i XX wieku. Jest to ogromny grobowiec rodziny Bohlerów i Bujalskich. Warto obejrzenia jest także piękny drewniany dom „Herbaciarnia” zwany także „Czajnią” usytuowany w samym centrum miasta na Rynku. W Tomaszowie Lubelskim znajdują się również zabytki, które nie znajdują się pod ochroną, ale również zachwycają swoją indywidualnością i pięknem. Przede wszystkim mowa tu o synagodze i budynku Państwowej Szkoły Muzycznej, w której niegdyś swoją siedzibę miała Straż Pożarna. Szczególnie zobaczenie synagogi poleca się osobom, które nigdy nie miały być okazji w świątyni żydowskiej. W mieście przeplata się nowoczesność z historią, co stwarza niezwykły klimat. Turyści chętnie wybierają to miasto właśnie ze względu na niezwykłą atmosferę. Historia przeplatająca się z nowoczesnością wpływa także na mieszkańców, którzy zachowują dawną polską gościnność i są niezwykli przyjaźni.

Tomaszowska „Czajnia”

61„Czajnia” to miejsce, które każdemu powinno kojarzyć się z Tomaszowem Lubelskim. Bardzo łatwo ją rozpoznamy, a dotrzemy do niej idąc od Rynku w stronę cerkwi. Jak sama nazwa wskazuje to była to kiedyś herbaciarnia. Założono ją z okazji koronacji cara Mikołaja II i dzięki temu Tomaszów Lubelski uzyskał wspaniałe miejsce spotkań, kultury i historii tego miasta.
W późniejszych latach „Czajnia” przeżywała różne etapy, po herbaciarni zrobiono z tego miejsca teatr, do którego przychodziło wielu mieszkańców. Na tej scenie występowały nie tylko teatry miejscowe, ale także przyjezdne. Dzięki właśnie takim inicjatywom miasto zaczynało odżywać po długich latach zaborów i wojny. Warto dodać, że w tamtym czasie Tomaszów wyglądał bardzo biednie, wszystkie domostwa były drewniane a ludzi nie było ba nic stać. Teatr w „Czajni” obudził w nich chęć do życia.
W późniejszych latach znajdował się tutaj dworzec autobusowy. O dziwo odchodziły stąd autobusy prywatnej linii autobusowej dwa, trzy razy na tydzień. Przede wszystkim były to autobusy do Lublina czy Zamościa. Dla mieszkańców było to niezwykłe udogodnienie, że mogli w tak szybkim czasie dotrzeć do tak odległych miast. „Czajnia” zachwyca swoją architekturą, zbudowana pod koniec XIX wieku z bali drewnianych zachwyca swoim kunsztem.
Po II wojnie światowej na szczęście nie uległa znacznemu zniszczeniu. Szkoda jedynie, że po wojnie nie przywrócono jej dawnej świetności. Socjaliści po wyzwoleniu Tomaszowa postanowili stworzyć tu swój „Dom Ludowy”. Następnie stworzono tu taką świetlicę połączoną z kawiarnią a także z przystankiem PKS. Lokalni mieszkańcy otrzymali w końcu miejsce swoich spotkań a podróżujący miejsce odpoczynku, jednak także wtedy nie powrócono do wspaniałej tradycji herbaciarni. W latach 70- tych istniała tu firma produkująca odzież. „Gracja” była firmą głównie eksportową. Zakład ten sprawił, że wiele osób znalazło tu swoje miejsce pracy. Niestety w 1983 roku zakład się rozpadł. Przez wiele lat nie znaleziono pomysłu na zagospodarowanie tego miejsca. Po długich namysłach postanowiono sprzedać „Czajnię” w ręce prywatnego inwestora. I tak obecnie znajduje się tam niewielki pasaż usługowo- handlowy a na górnym piętrze chińska restauracja.
Obecnie mieszkańcy niezwykle żałują tej decyzji władz. „Czajnia” stała się wizytówką miasta i mogłaby wrócić do swojej dawnej tradycji. Gdyby urządzić ją według stylu z końca XIX wieku to na pewno zwiększyłoby to atrakcyjność Tomaszowa i każdy turysta chciałby tam wstąpić, napić się herbaty i poczuć się jak za czasów cesarza Mikołaja II. Tak czy inaczej warto się przejść tam, gdyż widoczne są stare elementy „Czajni”, które pozwolą nam sobie mniej więcej wyobrazić jak ta herbaciarnia wyglądała ponad sto lat temu.
Obecnie w Tomaszowie Lubelskim istnieje stowarzyszenie o nazwie „Czajnia”. Założyciele chcą przywrócić miastu, chociażby przez nazwę, dawną tradycję tego miejsca. Stowarzyszenie podejmuje wiele akcji charytatywnych na rzecz mieszkańców Tomaszowa i propagują „Czajnię” jako miejsce kulturowe w mieście.

Największy zabytek miasta

4Tomaszów lubelski, to miasto, w województwie lubelskim, przy granicy z Ukrainą. Jest to największe miasto w granicach geograficznych tego regionu w Polsce. Centrum miasta znajduje się na Roztoczu Środkowym, nad rzeką Sołokiji. Tomaszów liczy około 20 000 mieszkańców. Powierzchnia miasta ma aktualnie około 13,30 km². Miasto powstało na początku pierwszych lat XVII wieku. Tomaszów lubelski słynie z wielu ciekawych zabytków, które są często odwiedzane. Jednym z największych zabytków tego miasta jest kościół modrzewiowy, barokowy, pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Odnajdziemy go na południowy – wschód od rynku, w pobliżu szlaku zielonego. To jeden z najcenniejszych zabytków w kraju. Wielką osobliwość stanowi już sam fakt wzniesienia świątyni w stylu barokowym z drewna. Budowę kościoła rozpoczęto w 1627 r. z inicjatywy Tomasza Zamoyskiego. Obiekt został przebudowano w 1727 r. staraniem Michała Zamoyskiego. Świątynia jest dwuwieżowa. Na kartuszu na chórze umieszczono herb Zamoyskich. Bogate, barokowe wyposażenie pochodzi w części z dawnego kościoła trynitarzy. W drewnianym ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem. Obraz ma bardzo ciekawą historię. Powstał w połowie XVII wieku. Pierwotnie umieszczono go w kapliczce w miejscu, gdzie później powstał klasztor trynitarzy. Podczas ataku Szwedów na Polskę, kapliczka spłonęła, a obraz miał zabrać jeden ze szwedzkich żołdaków, który użył go ponoć jako podkładkę pod siodło. Porzucony obraz odnalazły jednak mieszkanki Tomaszowa. Obraz przechowywano następnie w katedrze lwowskiej, potem ponownie w Tomaszowie, a w okresie wojny polsko – tureckiej w Zamościu. Stamtąd zabrano go – już na stałe – do Tomaszowa. W latach 1727 – 1783 opiekowali się nim trynitarze. Po kasacie zakonu cudowny obraz przeniesiono do modrzewiowego kościoła, w którym znajduje się do dziś. W 1994 r. odbyła się uroczysta koronacja obrazu. W dolnej części ołtarza głównego znajdują się relikwie patrona trynitarzy św. Feliksa. W świątyni jest także sześć ołtarzy bocznych. Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica wzniesiona w XVIII wieku. Przed murem okalającym świątynię stoi figura z XVII wieku w formie przysadzistej kolumny zwieńczonej czworoboczną kapliczką. Za kościołem, około 100 m na wschód widać ślady fosy i obwałowań. Warto dodać, że w 1910 roku świątynia cudem ocalała przed zniszczeniem. Powstał bowiem projekt wzniesienia w tym miejscu nowego kościoła, a stary miał być rozebrany. Do realizacji tego pomysłu szczęśliwie nie doszło. Jest w tym duża zasługa ówczesnego proboszcza, księdza Wiktora Czarkowskiego. Kościół jest naprawdę wspaniałym zabytkiem. Można o nim jeszcze bardzo wiele opowiadać, ponieważ łączy się z nim jeszcze większa historia. I kto by myślał, że w tak niedużym mieście można zobaczyć tak wspaniały zabytek. Każdy człowiek nazywający siebie turystą, powinien go odwiedzić. Kościół jest naprawdę wart zwiedzenia !

Co trzeba zobaczyć w Tomaszowie Lubelskim?

Tomaszów Lubelski, niewielkie miasteczko położone we wschodniej części województwa lubelskiego, znane jest przede wszystkim jako baza wypadowa na Roztocze. Jednak warto przyjrzeć się bliżej samemu miastu i jego najważniejszym zabytkom.
Najlepiej zacząć jego zwiedzanie od Rynku. Nosi on nazwę Rynku Solnego a wzięło się to z faktu nadania mu przywileju składu soli. W części północno-wschodniej trudno nie zauważyć wieży budynku, który kiedyś był siedzibą straży pożarnej. Obecnie budynek został przebudowany i znajduje się w nim Państwowa Szkoła Muzyczna. Jej początki sięgają roku 1965, kiedy to powstało w Tomaszowie Lubelskim Społeczne Ognisko Muzyczne. Placówka ta doczekała się samodzielnej jednostki dopiero w roku 1984 i nadano jej dumnie brzmiącą nazwę Państwowej Szkoły Muzycznej Pierwszego Stopnia w Tomaszowie Lubelskim. Wracając do samego budynku, powstał on w 1907 roku, a zatem już ponad 100 lat temu. Początkowo służył jako remiza strażacka, oraz po wybudowaniu wieży w 1927 roku do obserwacji okolicy i alarmowania w przypadku pożarów. Pod koniec ubiegłego wieku obiekt gruntownie odnowiono dzięki czemu jest jedną z reprezentatywnych budowli miasteczka.
Kolejnym przykuwającym wzrok obiektem jest kościół pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Nie bez powodu uznawany jest za jeden z najcenniejszych zabytków w kraju. Został wybudowany z drewna, ale co bardzo interesujące, w stylu barokowym. Budowę tej trzynawowej i dwuwieżowej modrzewiowej świątyni ukończono w roku 1629. Największą uwagę przyciąga drewniany ołtarz z obrazem Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem. Warto zapoznać się z dość burzliwą i niewiarygodną historią tego, koronowanego w 1994 roku, obrazu. Wspomnijmy choćby tylko fakt, iż w XVIII wieku opiekowali się nim ojcowie trynitarze. Mówiąc o tym zakonie należy podkreślić, że w dolnej części ołtarza tomaszowskiego kościoła znajdują się relikwie ich patrona, św. Feliksa. Ponadto w świątyni warto przyjrzeć się 6 ołtarzom bocznym. Poza ścianami kościoła stoi dzwonnica z XVIII wieku, oczywiście drewniana.
Kierując się na północ docieramy do okazałej cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy. Pierwsze informacje o świątyni prawosławnej w tym miejscu pojawiają się już w akcie lokacyjnym miasta z roku 1621. Niestety obiekt ten nie dotrwał do naszych czasów. Obecny budynek powstał ok. 1880 roku. Parafia prawosławna działała tam do okresu wojennego, by później przywrócić jej dawny charakter w 1957 roku. Aktualnie należy do niej grupa kilkudziesięciu osób z okolic miasteczka jak i samego Tomaszowa.
Wśród mijanych zabytków Tomaszowa Lubelskiego jest herbaciarnia, tzw. Czajnia. Znajduje się ona na rynku a zatem łatwo ją dojrzeć. Jest to piętrowy, drewniany budynek z końca XIX wieku. Jego struktura wzorowana była na domkach z północnej części Rosji a wzniesiony został z okazji koronacji cara Mikołaja II. Dzisiaj ciężko uwierzyć, że kiedyś mieścił się tu teatr a nawet dworzec autobusowy.
Jak widzimy, Tomaszów Lubelski jest bardzo atrakcyjnym miasteczkiem. Planując wakacje na Roztoczu nie można go pominąć w czasie rowerowej wycieczki.