Wiele osób twierdzi, że Tomaszowa chmury nie opuszczają, ale będąc tam wcale tego nie zauważamy. Tomaszów to jedno z takich miast, do którego bardzo chętnie się wraca. Nie ma tu zbędnego zgiełku, ale zarazem w mieście nie można się nudzić. Z chęcią przyjeżdżają tu turyści, którzy chcą spędzić urocze chwile na łonie natury na Roztoczu, ale nie chcą się rozstawać z wygodami miasta. Tomaszów jest miastem, które nie przytłacza i ma fantastyczną atmosferę. Bardzo często goszczą tutaj turyści w drodze do Lwowa. Wycieczki robiąc sobie wypoczynek z chęcią zwiedzają okolice Rynku i najważniejsze zabytki. Każdy chętnie je też lokalny posiłek w tutejszych restauracjach.

Kategorie

Tag: cmentarz

Zwiedzanie Tomaszowa

Istnieje wiele sposobów na zwiedzenie tego miasta, każdego robi to według własnego klucza. Jednak, żeby nie przegapić żadnej istotnej rzeczy i zabytku to warto wyznaczyć sobie konkretną trasę, której gdy będziemy się trzymać to będziemy mieć szansę zobaczyć wszystkie najważniejsze miejsca. Warto też zrobić sobie przerwy w tutejszych restauracjach i spróbować lokalnych specjałów.
Najlepiej zacząć zwiedzanie Tomaszowa od samego Rynku. Tutaj warto przyjrzeć się przede wszystkim temu zabytkowemu- renesansowemu układowi urbanistycznemu. Dalsze zwiedzanie w całości ukaże nam piękno renesansowej zabudowy. Niedaleko znajduje się Rynek Solny, który również warto zobaczyć. Jego tradycja bierze się z początków miasta, kiedy to Tomasz Zamojski nadał Tomaszowowi prawa miejskie a wraz z nimi prawo nabywania i gromadzenia soli. W narożniku Rynku znajduje się pomnik upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 maja. Idąc na zachód od Rynku tracimy na chwilę z oczu ten renesansowy układ urbanistyczny, gdyż ta część miasta wielokrotnie ulegała zniszczeniu.
W pobliżu Rynku znajduje się również ciekawy architektonicznie budynek Państwowej Szkoły Muzycznej. Niegdyś budynek był siedzibą straży pożarnej i powstał na początku XX wieku. Obok tego budynku zobaczymy wspaniałą cerkiew. Warto przyjrzeć się jej wnętrzu i cudownemu obrazowi Matki Bożej Szkaplerznej. Cerkiew jest szczególnie atrakcyjnym turystycznie obiektem, dla osób nie znających religii prawosławnej. Zachwycą nas tu także ręcznie pisane ikony (prawdziwe ikony się pisze, a nie maluje). Wcześniejsza cerkiew znajdowała się nieopodal i zachowała się po tym nazwa ulicy: Starocerkiewna.
Z Rynku ulicą Kościelną dojdziemy do najważniejszego zabytku Tomaszowa Lubelskiego- drewnianego kościółka z pierwszej połowy XVII wieku. Jest to jeden z najlepiej zachowanych drewnianych budynków w Polsce. W latach 90- tych odremontowano go i przywrócono mu dawną świetność, zadbano nie tylko o zewnętrzną konserwację drewna, ale także zajęto się odnowieniem wszystkich obrazów (cała odbudowa została sfinalizowana dzięki ofiarności wiernych i dofinansowania od państwa). W kościele znajdują się wspaniałe dzieła sztuki sakralnej. Obok znajduje się zabytkowa plebania z wieku XIX a także cmentarz, na którym można odnaleźć zabytkowe grobowce. Przy kościele zauważono, w trakcie prac remontowych, fragmenty murów obronnych. Obecnie władze miasta starają się odrestaurować te mury, gdyż mogłyby się stać kolejną wizytówką miasta. Wzdłuż murów obronnych odnowiono także stacje drogi krzyżowej.
Dalej przechodząc ulicą 29 maja zwróćmy uwagę na zabytkowy dom pochodzący z 1829 roku. Po drugiej stronie Rynku, nieopodal ulicy Kopernika i Lwowskiej znajduje się wspaniały pomnik Świętej Tekli z początków XVIII wieku. Warto także zapoznać się bliżej a historią wojenną Tomaszowa Lubelskiego. Na jednym z domów przy ulicy Lwowskiej powieszona jest tablica pamiątkowa, gdyż to właśnie tutaj znajdował się znany karcer „Smocza Jama”, w którym Służba Bezpieczeństwa przetrzymywała więźniów.