http://dwor-ustronie.pl www.tarczeprostokatne.info.pl/siatki-jako-podloze-pod-tynk/ Wiele osób twierdzi, że Tomaszowa chmury nie opuszczają, ale będąc tam wcale tego nie zauważamy. Tomaszów to jedno z takich miast, do którego bardzo chętnie się wraca. Nie ma tu zbędnego zgiełku, ale zarazem w mieście nie można się nudzić. Z chęcią przyjeżdżają tu turyści, którzy chcą spędzić urocze chwile na łonie natury na Roztoczu, ale nie chcą się rozstawać z wygodami miasta. Tomaszów jest miastem, które nie przytłacza i ma fantastyczną atmosferę. Bardzo często goszczą tutaj turyści w drodze do Lwowa. Wycieczki robiąc sobie wypoczynek z chęcią zwiedzają okolice Rynku i najważniejsze zabytki. Każdy chętnie je też lokalny posiłek w tutejszych restauracjach.

Kategorie

Tag: kościół

Tomaszów i zabytki

51Bogata historia miasta sprawiła, że w mieście możemy odnaleźć wiele ciekawych śladów historii. Miasto bardzo dba o odnowę tych zabytków, co jest niezwykle cenne, szczególnie patrząc na historię miasta. Wielokrotnie miasto było niszczone w wyniku ataków najeźdźców lub w wyniku pożarów. Takie sytuacje działy się wielokrotnie, najpierw w czasie potopu szwedzkiego, powstania Chmielnickiego, a potem w wyniku XIX- wiecznych powstań a także obydwu wojen światowych. Wszystko to w znacznej mierze wpłynęło na wygląd miasta i ilość zabytków tu występujących. Wiele z nich wpisanych jest do rejestru zabytków.
Przede wszystkim chronionym zabytkiem w Tomaszowie jest sam układ urbanistyczny. Jest to typowy XVII- wieczny układ miasta, który do tej pory jest przestrzegany. Konserwator zabytków dba o to, aby budując nawet najnowocześniejsze budowle zachować pierwotny charakter tego pięknego miasta.
Najstarszym i jednocześnie najciekawszym zabytkiem jest drewniany kościółek pochodzący z 1627 roku. Kościół ma wezwanie: Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny. Oczywiście był on jeszcze kilka razy przebudowywany, ale i tak wchodząc do niego poczujemy zapach wielowiekowej historii i tradycji miasta. W ołtarzu znajduje się zabytkowy obraz Matki Bożej Szkaplerznej. W pobliżu znajduje się zabytkowa dzwonnica i stary cmentarz. Zwiedzając Tomaszów nie można pominąć tego kościółka.
Obok kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny istnieją dwa inne, jednak przedstawiają one współczesną sztukę sakralną. W Tomaszowie Lubelskim znajduje się także piękna cerkiew prawosławna. Zbudowano ją pod koniec XIX- wieku. Warto zobaczyć to miejsce, szczególnie turyści nieznający religii prawosławnej są ciekawi jak taka świątynia wygląda od wewnątrz.
Tomaszów Lubelski może się poszczycić także kilkoma zabytkami użytkowymi, które spełniają obecnie jakieś funkcje, choć często zupełnie inne niż te, dla których zostały wybudowane. Jest to m. in. willa, w której obecnie mieści się tomaszowski sanepid, wspaniały Budynek Wydziału Powiatowego Sejmiku Tomaszowskiego, w którym obecnie odnajdziemy Urząd Stanu Cywilnego. Ciekawym zabytkiem jest także przepiękny grobowiec z przełomu XIX i XX wieku. Jest to ogromny grobowiec rodziny Bohlerów i Bujalskich. Warto obejrzenia jest także piękny drewniany dom „Herbaciarnia” zwany także „Czajnią” usytuowany w samym centrum miasta na Rynku. W Tomaszowie Lubelskim znajdują się również zabytki, które nie znajdują się pod ochroną, ale również zachwycają swoją indywidualnością i pięknem. Przede wszystkim mowa tu o synagodze i budynku Państwowej Szkoły Muzycznej, w której niegdyś swoją siedzibę miała Straż Pożarna. Szczególnie zobaczenie synagogi poleca się osobom, które nigdy nie miały być okazji w świątyni żydowskiej. W mieście przeplata się nowoczesność z historią, co stwarza niezwykły klimat. Turyści chętnie wybierają to miasto właśnie ze względu na niezwykłą atmosferę. Historia przeplatająca się z nowoczesnością wpływa także na mieszkańców, którzy zachowują dawną polską gościnność i są niezwykli przyjaźni.

Największy zabytek miasta

4Tomaszów lubelski, to miasto, w województwie lubelskim, przy granicy z Ukrainą. Jest to największe miasto w granicach geograficznych tego regionu w Polsce. Centrum miasta znajduje się na Roztoczu Środkowym, nad rzeką Sołokiji. Tomaszów liczy około 20 000 mieszkańców. Powierzchnia miasta ma aktualnie około 13,30 km². Miasto powstało na początku pierwszych lat XVII wieku. Tomaszów lubelski słynie z wielu ciekawych zabytków, które są często odwiedzane. Jednym z największych zabytków tego miasta jest kościół modrzewiowy, barokowy, pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Odnajdziemy go na południowy – wschód od rynku, w pobliżu szlaku zielonego. To jeden z najcenniejszych zabytków w kraju. Wielką osobliwość stanowi już sam fakt wzniesienia świątyni w stylu barokowym z drewna. Budowę kościoła rozpoczęto w 1627 r. z inicjatywy Tomasza Zamoyskiego. Obiekt został przebudowano w 1727 r. staraniem Michała Zamoyskiego. Świątynia jest dwuwieżowa. Na kartuszu na chórze umieszczono herb Zamoyskich. Bogate, barokowe wyposażenie pochodzi w części z dawnego kościoła trynitarzy. W drewnianym ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem. Obraz ma bardzo ciekawą historię. Powstał w połowie XVII wieku. Pierwotnie umieszczono go w kapliczce w miejscu, gdzie później powstał klasztor trynitarzy. Podczas ataku Szwedów na Polskę, kapliczka spłonęła, a obraz miał zabrać jeden ze szwedzkich żołdaków, który użył go ponoć jako podkładkę pod siodło. Porzucony obraz odnalazły jednak mieszkanki Tomaszowa. Obraz przechowywano następnie w katedrze lwowskiej, potem ponownie w Tomaszowie, a w okresie wojny polsko – tureckiej w Zamościu. Stamtąd zabrano go – już na stałe – do Tomaszowa. W latach 1727 – 1783 opiekowali się nim trynitarze. Po kasacie zakonu cudowny obraz przeniesiono do modrzewiowego kościoła, w którym znajduje się do dziś. W 1994 r. odbyła się uroczysta koronacja obrazu. W dolnej części ołtarza głównego znajdują się relikwie patrona trynitarzy św. Feliksa. W świątyni jest także sześć ołtarzy bocznych. Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica wzniesiona w XVIII wieku. Przed murem okalającym świątynię stoi figura z XVII wieku w formie przysadzistej kolumny zwieńczonej czworoboczną kapliczką. Za kościołem, około 100 m na wschód widać ślady fosy i obwałowań. Warto dodać, że w 1910 roku świątynia cudem ocalała przed zniszczeniem. Powstał bowiem projekt wzniesienia w tym miejscu nowego kościoła, a stary miał być rozebrany. Do realizacji tego pomysłu szczęśliwie nie doszło. Jest w tym duża zasługa ówczesnego proboszcza, księdza Wiktora Czarkowskiego. Kościół jest naprawdę wspaniałym zabytkiem. Można o nim jeszcze bardzo wiele opowiadać, ponieważ łączy się z nim jeszcze większa historia. I kto by myślał, że w tak niedużym mieście można zobaczyć tak wspaniały zabytek. Każdy człowiek nazywający siebie turystą, powinien go odwiedzić. Kościół jest naprawdę wart zwiedzenia !

Drewniany kościółek w Tomaszowie Lubelskim

Tomaszów Lubelski jest głównie kojarzony z tym pięknym drewnianym kościółkiem, gdyż jest to jeden z najważniejszych zabytków (szczególnie w dziedzinie drewnianych budowli) w Polsce. Szczególne w tym kościele jest to, że w baroku postanowiono wznieść typową dla tej epoki świątynię z przepychem właśnie w drewnie. W 1910 r. chciano go rozebrać, na szczęście do tego nie doszło i możemy podziwiać ten piękny sakralny zabytek. Kościół pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny bardzo łatwo znaleźć w Tomaszowie, gdyż trafimy tam jedną z dróg prowadzących od Rynku. A kogokolwiek zapytamy jak tam iść to możemy być pewni, że każdy wytłumaczy nam drogę. Tomaszowianie są bardzo dumni, że właśnie w ich mieście znajduje się tak cenny zabytek.
Budowę Kościoła rozpoczęto już w 1627 roku. Na budowę kościoła wybrano drzewo modrzewiowe. Do powstania kościoła przyczynił się Tomasz Zamojski, któremu Tomaszowianie zawdzięczają prawa miejskie i najprawdopodobniej nazwę miasta. Kościół powstawał przez 2 lata. W 1727 roku świątynia została przebudowana a to za sprawą Michała Zamojskiego. Kościół ma aż trzy nawy i wybudowano dwie wieże. Na chórze można zauważyć dawny herb rodu Zamojskich, którzy wspaniale wpisali się na karty zarówno tego kościoła jak i całego miasta.
Część wyposażenia kościelnego, które do dziś możemy podziwiać, pochodzi najprawdopodobniej z kościoła trynitarzy (wnioski wyciągnęli znawcy sztuki sakralnej, gdyż trynitarze w bardzo charakterystyczny sposób dekorowali swoje świątynie).
Do świątyni przybywają pielgrzymi, którzy chcą skorzystać z łask, jakie niesie ze sobą obraz Matki Bożej Szkaplerznej z Dzieciątkiem znajdujący w samym centrum ołtarza. Obraz jest niezwykle piękny i powstał już około roku 1650. Przedstawia Matkę Bożą, która trzyma na rękach maleńkiego Jezusa, w prawej zaś dłoni ma szkaplerz. Z obrazem tym związana jest ciekawa legenda, choć większość pielgrzymów wierzy, iż ta historia wydarzyła się naprawdę. Obraz ten powstał na zlecenie trynitarzy, którzy umieścili go w swojej kapliczce. W trakcie potopu szwedzkiego postanowiono całkowicie zniszczyć ten obiekt. Tak też się stało, Szwedzi spalili kapliczkę, ale jeden z nich zabrał obraz ze sobą (podobno włożył ją pod siodło). Obraz jednak w żaden sposób nie przydał się Szwedowi i po przebyciu niewielkiego odcinka drogi porzucił go. Obraz Matki Bożej Szkaplerznej odnalazły potem mieszkanki Tomaszowa, które się nim zaopiekowały. W późniejszych latach obraz wędrował i przechowywano go w różnych miastach, był między innymi w Zamościu i Lwowie. Po wojnie polsko- tureckiej obraz Matki Bożej Szkaplerznej na stałe powrócił do Tomaszowa Lubelskiego. Zaopiekowali się nim oczywiście trynitarze, którzy umieścili obraz w tzw. „kościele na piasku”. Jednak wkrótce po tym ich zakon uległ kasacji i obraz już na stałe przeniesiono do drewnianego kościółka, w którym przebywa do dziś. W 1994 roku koronowano obraz.
Cenną relikwią kościoła są szczątki Św. Feliksa, który był patronem trynitarzy. Warta uwagi jest także XVII- wieczna dzwonnica.